Telefonla Ara Whatsapp irtibat Ayvalık Gezilecek Yerler - Rent E Fun Ayvalık
×
Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık daha çok deniz tatili için tercih edilen bir sayfiye kasabası ve bir sürü plajları var ama Ayvalıklıların denizle ilişkisi daha çok içinden çıkan yemekler ile desek yerinde olur. 


Gençleri İstanbul ve İzmir’e yerleşirken büyük şehirlerden bıkıp sakin bir hayat arayanların da buraya yerleşmesi ile Ayvalık bir emekli yerleşimine dönüşmekte. Özellikle de sezon dışında gittiğinizde Ayvalık’ın yoğunlukla çilingir sofralarına oturmuş tatlı tatlı muhabbet eden beyaz saçlı amcalar ve masadan artanları mahalledeki kedilere getirmesini tembihleyen eşlerinin yaşadığı sakin sessiz bir yer olduğunu görüyorsunuz . Ancak okulların kapanmasının ardından gelen turist akını ile İstanbul’dan beter bir hal alıyor. Bir trafik oluyor, insana bileklerini kestirir.


Ayvalık’ta gezilecek yerleri anlatmadan bir iki tüyo vermek isteriz:

– Bizce Ayvalık’ın en güzel zamanı okulların açıldığı ilk hafta sonu.

– Cunda’da konaklayıp, arabayla günübirlik geziler de düşünebilirsiniz. Deniz tatili yapmak isteyenler daha çok Sarımsaklı’da kalıyor ama biz tercih etmezdik.

– Mutlaka gidin dediğimiz yerler: Cunda, her gün tatsız bir izdiham yaşanmasına rağmen günbatımını izlemek için Şeytan Sofrası, Taksiyarhis ve Yeniçarohori Sanat Köyü (Küçükköy).


Sarımsaklı Tabiat Parkı

Sarımsaklı Tabiat Parkı Ayvalık’ın doğası ile baş başa kalmak ve doğa sporları yapmak isteyenler için çok keyifli bir mesire yeri. 1,5 hektarlık yemyeşil alanında sakinliğin, sessizliğin ve doğanın tadını doyasıya çıkarabilmek mümkün.


Ege Denizi kıyı bölgesinin kuzeyindeki tabiat parkında çok çeşitli ağaç ve bitkiler yaşıyor. Yani yaban hayatı gözlemlemek için harika bir fırsatınız var! Doğal sit alanı olarak korumaya alınan parkın oksijen dolu tertemiz havası ise şehir yaşantısından uzaklaşmak isteyenler için tam bir yenilenme kaynağı. Parkta aynı zamanda bir kır lokantası ve büfe de mevcut.


Parkta neler yapabileceğinize gelirsek; Sarımsaklı Tabiat Parkı’nı bisikletle keşfetmek oldukça popüler bir aktivite. Hem yerel halk hem de turistler bu bölgede bisiklet sürerek dolaşmayı seviyor.


Evet Rent A Fun olarak buraları gezmek için size bisikleti kiralayabiliyoruz. Aynı zamanda fotoğrafçılık ya da dağcılık da seçenekleriniz arasında. Tabii ki tek başınıza ya da sevdiklerinizle uzun uzun doğa yürüyüşüne çıkabilir veya piknik yaparak da Ayvalık anılarınıza yenilerini ekleyebilirsiniz.


Cennet Tepesi


Ayvalık gezilecek yerler listesinin önemli merkezlerinden biri de manzara güzelliği bakımından Şeytan Sofrası’na rakip olan Cennet Tepesi.


Armutçuk Bölgesi’nde konumlanan ve yüksekliği fazla olmayan tepe Ayvalık’ı geniş bir açıdan görüyor. Ayvalık ve Cunda Adası’nı kuşbaşı izleyebileceğiniz Cennet Tepesi’nde bir de kafeterya mevcut. Çam ağaçlarının ve yeşilliklerin arasında önünüzdeki manzaranın keyfini sürerek çayınızı, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.


Cennet Tepesi günün her saatinde çok güzel ancak ben özellikle buraya gün batımı zamanında gelmenizi öneriyorum. İmbat rüzgarları ve tertemiz bir hava eşliğinde Ayvalık’ın en güzel seyir noktalarından birinin tadını çıkarabilirsiniz.